Teknoloji

Android Telefonlar İçin Uygulama Arşiv Özelliği Yayınlandı

ABD merkezli teknoloji devi Google, Android ekosistemi için hazırladı. yeni bir özellik kullanıcılara sunmaya başladı. Geçen yılın sonunda ilk kez ilan edildiBu özellik telefonda aktif olarak kullanılmıyor. uygulamaların otomatik arşivlenmesi sağlar. Bu özellik, telefonun depolama alanıyla ilgili sorun yaşayan kullanıcılar için kritik öneme sahip olacak.

iPhone sahipleri, ilk paragraftan itibaren benzer bir özelliğe sahiptir. iOS ekosisteminde Aslında, bunun yıllardır var olduğunu söyleyebilirler. Onlar da haklı. Uygulama arşivleme özelliği, aktif olarak kullanılmayan uygulamaların kısmen telefondan silinmesini sağlayacaktır. Google’a göre bu yeni özellik, telefonların deposundaki her uygulama için geçerli. yüzde 60’a kadartasarruf edecek

Peki Android’in uygulama arşivleme özelliği nasıl kullanılacak?

Diyelim ki telefonunuzda çok sayıda uygulama var. Nadir durumlarda kullanıyorsun. Uygulamayı arşivlediğinizde, telefonunuzda uygulama simgesini görmeye devam edeceksiniz. Ancak üzerinde şeffaf bir bulut simgesi olacaktır. Uygulamayı tekrar kullanmak istediğinizde ikona dokunmanız ve indirmenin tamamlanması Beklemeniz yeterli olacaktır. Kullanıcı bilgilerini telefonda tutmayı tercih eden kullanıcı, indirme işlemi sonrasında uygulamayı kullanmaya devam edecektir. Verilerin silinmesini istiyorsanız, o uygulamada hesabınıza tekrar erişim sağlamanız gerekecektir.

Ancak bu özellikten herkes yararlanamayacak!

Google’ın uygulama arşivleme özelliğinde ciddi bir eksiklik var. Resmi internet sitesinden yapılan açıklamada bu özellik Herkes tarafından etkinleştirilemez. açıklandığını görüyoruz. Google’a göre, bu özellikten yararlanmak için telefon hafızasının dolu olması gerekecek . Yeni bir uygulama için yeterli boş alana sahip olmayan kullanıcı, açılır bildirimi onaylayacak ve otomatik uygulama arşivleme özelliğini etkinleştirecektir.

Kullanıcı bu özelliği etkinleştirirse, nadiren kullanılan uygulamalar otomatik olarak arşivlenir. Böylece kullanıcı her uygulama ile tek tek uğraşmak zorunda kalıyor. gerek kalmayacak . Ayrıca bu özellik sadece “App Bundle” yapısına sahip uygulamalarda kullanılabilecek. Bu noktada kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey yok. geliştiricinin tercihine göresıkışıp kaldın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu